Category Archives: Těhotenství

Může za preeklampsii v těhotenství genetika?

Změny, které pomohou v rozpoznání a léčbě preeklampsie

Preeklampsie je těhotenské onemocnění, kterého se obávají mnohé z nás. Ohrožuje totiž na životě maminku a ještě nenarozené dítě. I když už vědci znají způsoby, jak tento stav předem předpokládat, v praxi je to zatím jen výjimkou. Nejnovější mezinárodní výzkum ukázal, že při tomto onemocnění hraje roli i genetika. Preeklampsie se vyskytuje přibližně u 10 procent všech těhotenství.
Ohrožených 15 procent žen

Věd...

Read more

Potrat dítě nebolí? Opravdu?

Plod do 24. týdne necítí bolest – interrupce to ale neomlouvá!

Když přijde řeč na potrat, většina lidí automaticky převrátí oči a pomyslí si, jaká nevyspělá a krutá žena je dotyčná. Mnohdy je to pravda, i když pro potrat se žena může rozhodnout z vážných zdravotních problémů. Nikoho však nesuďme, ani neobhajujme a podívejme se raději na zajímavosti ze světa vědy, které se dotýkají života nenarozeného děťátka.

Bezbolestné, takže v pořádku?

Někteří odpůrci potratů...

Read more

Porodní rituály, tradice a mýty ve světě

Téměř v každé zemi světa se ke těhotné, zda rodící ženě přistupuje jaksi jinak.

Nevěříte?

Dnešní příspěvek o tradicích, mýtech a rituálech, které se dělají při a po porodu, vás o tom jistě přesvědčí.

Bolívie Ženy nesmějí během těhotenství nic plést, protože to znamená, že se pupeční šňůra ovine kolem krku dítěte.

Čína Čerstvé matky dostávají po porodu hodně péče, pozornosti a „hýčkání“ je čistě rodinná záležitost. Podle tradice matky nemají opouštět jejich dům...

Read more

Porodní polohy

Ve většině kurzů předporodní přípravy si nacvičíte i vhodné porodní polohy. Je velmi dobré vyzkoušet si je, případně nacvičit, abyste věděli jak si při porodu ulevit a se cítili lépe. Porod představuje velkou fyzickou i duševní zátěž na organismus. Při aplikování porodních poloh vám může velmi napomoci přítomnost partnera. Základem je uvědomit si, že porod má čtyři porodní doby.

I. doba porodní

Je doba otevírání – je nejdelší porodní dobou, většinou trvá od 2...

Read more

Porod a pozitivní zážitek?

Určitě jste se mnohé z vás, které jste si přečetli nadpis dnešního příspěvku podivili. Porod a pozitivní zážitek? Ano, dnes vám prozradíme, že i to je skutečně možné …!

S přibližujícím se termínem porodu začnete na sobě, hlavně pokud je to vaše první děťátko, pociťovat značnou nervozitu a obavy. Stále se objevující nové otázky: „Proběhne porod v pořádku?“, „Bude děťátko zdravé?“, „Bude bolest silnější, než jak budu vědět snést?“, „Jak dlouho to celé...

Read more

Plodné dny: Jak odhalit ovulaci při nepravidelných cyklech!

Zjistěte si plodné dny i při nepravidelném menstruačním cyklu!

Pro páry, které se snaží o miminko, nebo naopak se chtějí početí děťátka vyhnout a antikoncepci užívat nechtějí, je důležité vědět rozpoznat, kdy u ženy nastává ovulace a tedy plodné dny. Při pravidelných 28-30-denních cyklech bývá ovulace obvykle někdy kolem 13.-16. dne cyklu, tedy zhruba uprostřed. Co však v případě, pokud jsou menstruační cykly u ženy nepravidelné a nedá se tedy spoléhat na...

Read more

Plánujete děťátko? Dopřejte si olivový olej, ten zvyšuje plodnost

Překvapivé zjištění – strava bohatá na olivový olej zvyšuje plodnost! Stále více mladých lidí je neplodných, navíc věk zplození prvního dítěte se výrazně posouvá směrem nahoru.

Není divu, že prostředky a metody, které by mohly zvýšit plodnost a úspěšnost porození zdravého dítěte jsou velmi žádané. Víte o tom, že konzumací stravy bohaté na olivový olej si také můžete zlepšit šanci na zplození děťátka? Dokonce až o 40 procent!

Olivový kontra slunečnicový olej

Nový...

Read more

Pít kávu během těhotenství? Kdy a proč je spojena i s rizikem leukémie

O pití kávy a vlivu kofeinu na početí a těhotenství se mluvilo už tolikrát a tolik často protichůdných informací, že skutečně jen velmi těžko říct, co opravdu funguje a co ne. Jisté je, že příliš mnoho kofeinu škodí a může zvýšit riziko potratu a předčasného porodu.

Jeden šálek denně, optimálně slabší kávy však nezaškodí. Ještě nedávno se mluvilo totéž i od dvou šálcích denně, ale pozor, ty už nemusí být bezpečné!

Kofein může měnit DNA

Pokud těhotná žena vypije...

Read more

Oxytocin pro rychlejší porod? Můžete ho odmítnout!

Co byste o oxytocinu měli vědět?

V posledním období i u nás stále více rezonuje otázka přirozeného porodu, respektive porodu bez zbytečných zásahů. Kromě jiných lékařských zásahů, které se běžně provádějí při porodech v porodnicích, patří k běžným záležitostem i podávání oxytocinu.

Umělý oxytocin (známý také jako pitocin) se často podává ve formě infuze a slouží k vyvolávání či urychlování porodu. V některých situacích může být syntetický oxytocin prospěšný, v...

Read more

Otcovství změní muže: A podívejte jak!

Jako dítě změní muže? Je známo, že budoucí maminky mají už během těhotenství takzvaný syndrom hnízdění, kdy připravují pro miminko výbavičku, chystají se na jeho příchod a všem, co se děje, jsou naprosto fascinující.

A porodem to nekončí, právě naopak. Děťátko mění náš hormonální systém tak, abychom co nejlépe zvládali roli maminky a péči o prcka. Změnami však nepřechází jen naše tělo a mozek, ale i mozek tatínky. Jak?

Neuvěřitelná změna

„Nestačila jsem se...

Read more